venue burgee

RS End of Seasons 2018

Rutland Sailing Club

Results are provisional as of 15:54 on November 4, 2018

RS400 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Helm Crew Club Rating Pursuit
 
R1
2018.1.04
R2
 
R3
2018.11.04
Total Nett
1st RS400 RS400 1488 Sims Michael Jack Holden Carsington SC   2 (1) 1 1 5 4
2nd RS400 RS400 1202 Knight Sam John Knight Bartley SC   4 (4) 3 4 15 11
3rd RS400 RS400 1377 Cleary Sean Annalise Nixon Oxford SC   8 (5) 2 3 18 13
4th RS400 RS400 1414 Whitehouse, Caroline Ashwell, Richard Bartley SC   12 2 (5) 2 21 16
5th RS400 RS400 963 Whitehouse, Adam Bownes, Chris Wilsonian   6 6 7 (8) 27 19
6th RS400 RS400 1465 Williamson Ben Charlie Ticehurst Welton SC   16 3 4 (7) 30 23
7th RS400 RS400 1262 Willars Jon Richard Brameld Welton Sailing Club   10 (9) 9 9 37 28
8th RS400 RS400 1450 Eaves Nick Greg Pace Bartley SC   14 15 8 (17) 54 37
9th RS400 RS400 1345 Hobson John Rebecca Ogden Notts County SC   28 (7) 6 5 46 39
10th RS400 RS400 1435 Sheahan Matt Ellie Sheahan QMSC   18 8 (16) 16 58 42
11th RS400 RS400 1332 Andrews, Tim Haw, Susie Brancaster Staithe SC   22 (14) 10 10 56 42
12th RS400 RS400 1254 Murray Philip Neil Schofield Tynemouth SC   20 11 (14) 14 59 45
13th RS400 RS400 1196 Snowdon Peter Louise Carr Scaling Dam SC   24 10 11 (15) 60 45
14th RS400 RS400 1340 Neal Sam Bill Knights Grafham Water SC   26 (13) 13 11 63 50
15th RS400 RS400 1845 Groome Annabel Will Ellison Brancaster Staithe SC   30 (21 DNF) 17 13 81 60
16th RS400 RS400 1029 Cunningham John Nicky Cokayne Carsington SC   42 RET (12) 12 6 72 60
17th RS400 RS400 872 Cokayne James Emily Cokayne Carsington SC   42 DNS (21 DNC) 15 12 90 69
18th RS400 RS400 676 Marriott, Mike Barnes, Maurice Thorpe Bay YC   42 DNC 16 (18) 18 94 76
19th RS400 RS400 747 Godbold Matt Richard Turner Brancaster Staithe SC   42 DNC 17 (19) 19 97 78
20th RS400 RS400 904 Summerfield, Martin Coale, Ellie RSC   42 RET (21 DNC) 21 DNC 21 DNC 105 84

RS200 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Helm Crew Club Rating Pursuit
 
R1
2018.1.04
R2
 
R3
2018.11.04
Total Nett
1st RS200 RS200 1313 Whaley Ben Marcus Tressler Swanage SC   2 (8) 3 1 14 6
2nd RS200 RS200 1667 Turner Olly Sam Mottershead Starcross YC   4 1 1 (2) 8 6
3rd RS200 RS200 1662 Wilson, Steve Wilson, Becky     6 6 (7) 4 23 16
4th RS200 RS200 1659 Jessop David Sophie Mear QMSC Hunts SC   8 (19 OCS) 5 3 35 16
5th RS200 RS200 1023 Bowerman Owen Claudia Wilson Royal London/Rickmansworth   12 (11) 2 5 30 19
6th RS200 RS200 1676 Cullen Paul Beka Jones Weirwood sc   10 (10) 4 10 34 24
7th RS200 RS200 1673 Chatterton Harry Archie Penn WSC   14 2 (8) 8 32 24
8th RS200 RS200 1118 Caswell, Faye Squires, Tom Yorkshire Dales SC   20 (12) 6 7 45 33
9th RS200 RS200 1452 Hodgson Alistiar Joanna Worall RYA   16 5 (15) 13 49 34
10th RS200 RS200 440 Richardson, Robert Gibson, James WSSC Reva   18 (9) 9 9 45 36
11th RS200 RS200 1663 Collingridge Hattie Katie Spark Walderingfield   22 7 11 (14) 54 40
12th RS200 RS200 1670 Senior Alice Sophie Cogger HISC   28 4 (12) 11 55 43
13th RS200 RS200 1178 Bradley, Julian Cafferata, Helen Wembley   38 RET 3 (13) 6 60 47
14th RS200 RS200 1651 Dawson Ethan James Abbatt Bassenthwaite SC/UYC   24 (16) 10 15 65 49
15th RS200 RS200 984 Clarke Abi Alfie Cogger Windermere School/GWSC   26 13 (16) 12 67 51
16th RS200 RS200 818 Marley Nick Ian Peace Island Barn Reservoir SC   38 RET 14 14 (16) 82 66
17th RS200 RS200 1061 Ashworth, Ted Stoggall, Ella RSC   38 RET 15 (17) 17 87 70
18th RS200 RS200 1070 Pulman, George   Ulswater SC   38 DNC (19 RET) 19 DNC 19 DNC 95 76

RS300 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Helm Crew Club Rating Pursuit
 
R1
2018.1.04
R2
 
R3
2018.11.04
Total Nett
1st RS300 RS300 523 McVicar Harry   Draycote Water SC   4 (1) 1 1 7 6
2nd RS300 RS300 451 Pedlow Matthew   Stewartby Water SC   2 3 (6) 4 15 9
3rd RS300 RS300 525 Cooper Mark   Burghfield SC   8 (2) 2 2 14 12
4th RS300 RS300 528 Watson Paul   Bowmoor SC   6 5 5 (9 DNC) 25 16
5th RS300 RS300 331 Phare, James   QUSC   12 (4) 3 3 22 18
6th RS300 RS300 339 Wood Cheryl   Pennine SC   10 (8) 7 7 32 24
7th RS300 RS300 351 Ford Rob   AWSC   18 DNC (6) 4 5 33 27
8th RS300 RS300 480 Turner John   Whitefriars SC   18 DNC 7 (8) 6 39 31

RS800 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Helm Crew Club Rating Pursuit
 
R1
2018.1.04
R2
 
R3
2018.11.04
Total Nett
1st RS800 RS800 1144 Morris Tom Guy Fillmore Hayling Island SC   2 (3) 1 3 9 6
2nd RS800 RS800 1220 McEwen Luke Emma McEwen Royal Lymington YC   4 1 (5) 1 11 6
3rd RS800 RS800 1166 Singleton Ralph Sophie Singleton Burghfield SC   8 (5) 2 4 19 14
4th RS800 RS800 1231 Shone Hugh Hannah Tattersall Castle Cove SC   6 (6) 3 6 21 15
5th RS800 RS800 1188 Goodman Daniel Debbie Clark Stokes Bay SC   10 4 6 (7) 27 20
6th RS800 RS800 1128 Hurney Ciaran Mel Kwan Oxford SC   12 (8) 8 8 36 28
7th RS800 RS800 1219 Barton Peter Chris Feibusch Lymington Town SC   24 DNC 2 (4) 2 32 28
8th RS800 RS800 1224 Lord, Fred Gale, Louise Carsington   24 DNC (7) 7 5 43 36
9th RS800 RS800 913 Howe, Adrian Williams, Fenella Oxford   14 (12 RET) 12 RET 12 DNC 50 38
10th RS800 RS800 1047 Knight, Adad   Guernsey YC   24 DNC (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 60 48
10th RS800 RS800 1171 Penty James Eddie Grayson Beaver SC   24 DNC (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 60 48

RS500 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Helm Crew Club Rating Pursuit
 
R1
2018.1.04
R2
 
R3
2018.11.04
Total Nett
1st RS500 RS500 659 Curtis Peter James Curtis Grafham Water SC   2 (1) 1 1 5 4
2nd RS500 RS500 511 Lock Pete Sue Lock Slaughden   6 (4) 4 4 18 14
3rd RS500 RS500 530 Kemp, Sarah Kemp, Bruce RSC   4 (6 DNC) 6 DNC 6 DNC 22 16
4th RS500 RS500 709 Matthews Peter Karen Matthews Lancing SC   12 RET (2) 2 2 18 16
5th RS500 RS500 530 McKee, Andy Kemp, Bruce RSC   12 DNC (3) 3 3 21 18

RS600 Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail No Helm Crew Club Rating Pursuit
 
R1
2018.1.04
R2
 
R3
2018.11.04
Total Nett
1st RS600 RS600 988 Smith George   Shoreham   2 (6) 4 2 14 8
2nd RS600 RS600 900 Piggott Alex   Notts County SC   6 (4) 3 3 16 12
3rd RS600 RS600 654 Marshall Ian   Oxford SC and RAFSA   10 1 2 (5) 18 13
4th RS600 RS600 877 Healing Mark   Brancaster Staithe SC   12 3 6 (7) 28 21
5th RS600 RS600 885 Hibbert Simon   Notts County SC   8 (8) 8 6 30 22
6th RS600 RS600 951 Iszatt Michael   King George SC   24 RET 2 (5) 1 32 27
7th RS600 RS600 676 Jubb Ian   HISC   4 (12 DNC) 12 DNC 12 DNC 40 28
8th RS600 RS600 670 Haslam, Chris   Hickling Broads   24 DNC (7) 1 4 36 29
9th RS600 RS600 957 Potter Matt   Notts County SC   24 DNC 5 7 (8) 44 36
10th RS600 RS600 933 Haslam Cliff   Hickling Broad SC   24 DNC 9 (10) 9 52 42
11th RS600 RS600 647 Barrett Martyn   Rutland SC   24 DNF (10) 9 10 53 43

www.rutlandsc.co.uk
sailin@rutlandsc.co.uk


Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com