venue burgee

WASZP Nationals 2018

Rutland Sailing Club

Results are final as of 13:56 on May 13, 2018

Overall

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Rating system: PY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo Club HelmName PY R1
2018-05-11
R2
2018-05-11
R3
2018-05-11
R4
2018-05-11
R5
 
R6
2018-05-13
R7
2018-05-13
R8
2018-05-13
R9
2018-05-13
Total Nett
1st Waszp 230   Graham Priestley 555 1 2 2 2 (4) 1 (3) 1 2 18 11
2nd Waszp 2231 RYDAC Penrhos School Maxwell Todd 555 4 1 1 1 2 (6) (5) 3 1 24 13
3rd Waszp 352 Starcross YC Paul Bartlett 555 5 3 3 (6) 3 2 4 4 (6) 36 24
4th Waszp 2521   Jamie Calder 555 (8) 5 4 3 1 5 7 (12) 5 50 30
5th Waszp 2525 Loch Lomond SC Duncan Hepplewhite 555 3 6 5 (18 DNC) (18 DNC) 4 9 5 8 76 40
6th Waszp 2394 RLYMYC William Heathcote 555 2 4 7 5 (12) (11) 10 6 10 67 44
7th Waszp 2475   Peter Deming 555 7 (8) 8 4 5 (17 OCS) 6 7 7 69 44
8th Waszp 2050 Rutland SC Steve Tylecote 555 (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 18 DNC 18 DNC 3 1 2 3 99 63
9th Waszp 2022 Dalgety Bay SC Matt Toynbee 555 (18 DNC) (12) 11 9 8 8 8 10 9 93 63
10th Waszp 2373 Bowmoor Rachael Jenkins 555 9 9 9 8 6 (13) (13) 13 13 93 67
11th Waszp 2330 Queen Mary SC Sam Sparks 555 6 7 6 7 9 (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 18 DNC 107 71
12th Waszp 2305   Selina Dicker 555 (18 DNC) (18 DNC) 10 11 7 9 12 14 12 111 75
13th Waszp 2237 Carsington SC Daniel Wellbourn Hesp 555 (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 18 DNC 18 DNC 7 2 9 4 112 76
14th Waszp 2030 OCC Sean Purdy 555 11 10 (18 DNC) 12 10 12 (14) 11 11 109 77
15th Waszp 2262 Leigh-on-Sea Andrew Humphris 555 (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 10 11 10 11 8 14 118 82
16th Waszp 2156 Derwent Reservoir SC Philip Ewart 555 (18 DNC) 11 12 (18 DNC) 13 15 15 15 15 132 96
17th Waszp 2019 Hayling Island SC Victoria Payne 555 10 13 (18 DNC) (18 DNC) 18 DNC 14 17 RET 16 16 140 104

R6 - 2018-05-13 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 Waszp 230   Graham Priestley 555 1 1
2 Waszp 352 Starcross YC Paul Bartlett 555 2 2
3 Waszp 2050 Rutland SC Steve Tylecote 555 3 3
4 Waszp 2525 Loch Lomond SC Duncan Hepplewhite 555 4 4
5 Waszp 2521   Jamie Calder 555 5 5
6 Waszp 2231 RYDAC Penrhos School Maxwell Todd 555 6 6
7 Waszp 2237 Carsington SC Daniel Wellbourn Hesp 555 7 7
8 Waszp 2022 Dalgety Bay SC Matt Toynbee 555 9 8
9 Waszp 2305   Selina Dicker 555 10 9
10 Waszp 2262 Leigh-on-Sea Andrew Humphris 555 11 10
11 Waszp 2394 RLYMYC William Heathcote 555 12 11
12 Waszp 2030 OCC Sean Purdy 555 13 12
13 Waszp 2373 Bowmoor Rachael Jenkins 555 14 13
14 Waszp 2019 Hayling Island SC Victoria Payne 555 15 14
15 Waszp 2156 Derwent Reservoir SC Philip Ewart 555 16 15
16 Waszp 2475   Peter Deming 555 OCS 17

R7 - 2018-05-13 at 11.14

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 Waszp 2050 Rutland SC Steve Tylecote 555 1 1
2 Waszp 2237 Carsington SC Daniel Wellbourn Hesp 555 2 2
3 Waszp 230   Graham Priestley 555 3 3
4 Waszp 352 Starcross YC Paul Bartlett 555 4 4
5 Waszp 2231 RYDAC Penrhos School Maxwell Todd 555 5 5
6 Waszp 2475   Peter Deming 555 6 6
7 Waszp 2521   Jamie Calder 555 7 7
8 Waszp 2022 Dalgety Bay SC Matt Toynbee 555 8 8
9 Waszp 2525 Loch Lomond SC Duncan Hepplewhite 555 9 9
10 Waszp 2394 RLYMYC William Heathcote 555 10 10
11 Waszp 2262 Leigh-on-Sea Andrew Humphris 555 11 11
12 Waszp 2305   Selina Dicker 555 12 12
13 Waszp 2373 Bowmoor Rachael Jenkins 555 13 13
14 Waszp 2030 OCC Sean Purdy 555 14 14
15 Waszp 2156 Derwent Reservoir SC Philip Ewart 555 15 15
16 Waszp 2019 Hayling Island SC Victoria Payne 555 RET 17

R8 - 2018-05-13 at 12.09

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 Waszp 230   Graham Priestley 555 1 1
2 Waszp 2050 Rutland SC Steve Tylecote 555 2 2
3 Waszp 2231 RYDAC Penrhos School Maxwell Todd 555 3 3
4 Waszp 352 Starcross YC Paul Bartlett 555 4 4
5 Waszp 2525 Loch Lomond SC Duncan Hepplewhite 555 5 5
6 Waszp 2394 RLYMYC William Heathcote 555 6 6
7 Waszp 2475   Peter Deming 555 7 7
8 Waszp 2262 Leigh-on-Sea Andrew Humphris 555 8 8
9 Waszp 2237 Carsington SC Daniel Wellbourn Hesp 555 9 9
10 Waszp 2022 Dalgety Bay SC Matt Toynbee 555 10 10
11 Waszp 2030 OCC Sean Purdy 555 11 11
12 Waszp 2521   Jamie Calder 555 12 12
13 Waszp 2373 Bowmoor Rachael Jenkins 555 13 13
14 Waszp 2305   Selina Dicker 555 14 14
15 Waszp 2156 Derwent Reservoir SC Philip Ewart 555 15 15
16 Waszp 2019 Hayling Island SC Victoria Payne 555 16 16

R9 - 2018-05-13 at 12.45

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo Club HelmName PY Place Points
1 Waszp 2231 RYDAC Penrhos School Maxwell Todd 555 1 1
2 Waszp 230   Graham Priestley 555 2 2
3 Waszp 2050 Rutland SC Steve Tylecote 555 3 3
4 Waszp 2237 Carsington SC Daniel Wellbourn Hesp 555 4 4
5 Waszp 2521   Jamie Calder 555 5 5
6 Waszp 352 Starcross YC Paul Bartlett 555 6 6
7 Waszp 2475   Peter Deming 555 7 7
8 Waszp 2525 Loch Lomond SC Duncan Hepplewhite 555 8 8
9 Waszp 2022 Dalgety Bay SC Matt Toynbee 555 9 9
10 Waszp 2394 RLYMYC William Heathcote 555 10 10
11 Waszp 2030 OCC Sean Purdy 555 11 11
12 Waszp 2305   Selina Dicker 555 12 12
13 Waszp 2373 Bowmoor Rachael Jenkins 555 13 13
14 Waszp 2262 Leigh-on-Sea Andrew Humphris 555 14 14
15 Waszp 2156 Derwent Reservoir SC Philip Ewart 555 15 15
16 Waszp 2019 Hayling Island SC Victoria Payne 555 16 16



Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com